گروه‌های آموزشی

صفحه نخست /گروه‌های آموزشی

فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه را اعضای هیئت علمی انجام می‌دهند، که در گروه‌های آموزشی، در دانشکده‌ها، مشغول به کار هستند. کارنامه پژوهشی یک گروه آموزشی یا یک دانشکده همان مجموع کارنامه‌های اعضای هیئت علمی آن گروه یا دانشکده است.

در زیر، فهرست گروه‌های آموزشی به تفکیک دانشکده، آورده شده‌است:

 

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی از مهر ماه سال 1391 پس از تفکیک از دانشکده ادبیات و علوم انسانی رسماً فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد. این دانشکده در حال حاضر دارای 11 گروه آموزشی است. امکانات اختصاصی دانشکده شامل کتابخانه تخصصی، سه سایت رایانه ای، آمفی تئاتر، آزمایشگاه روانشناسی، آزمایشگاه مشاوره، و یک سالن قرائت خانه می باشد.

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم پایه به عنوان اولین دانشکده دانشگاه کردستان در سال 1352 خورشیدی تاسیس گردید و هم اکنون یکی از قطب های علمی کشور محسوب می شود که در رشته‎ ها و مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو تربیت می کند. این داﻧﺸﮑﺪه از ﻟﺤﺎظ ﺗﻌﺪاد و ﺗﻨﻮع رﺷﺘﻪ بزرگترین دانشکده دانشگاه کردستان به حساب می آید.

دانشکده منابع طبیعی

دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان در رابطه با حفاظت و حراست از طبیعت، بهره برداری پایدار از ذخایر و ثروت های طبیعی، ارتقاء کیفیت محیط زیست و تجدید حیات و بازسازی طبیعت و منابع طبیعی قابل تجدید اعم از: جنگل ها و مراتع، منابع آب و خاک، حیات وحش و آبزیان و شناخت ومقابله با مخاطرات محیطی فعالیت می کند. این دانشکده در سال 1374 با پذیرش دانشجو در دو رشته تکنولوژی مرتع آبخیزداری و تکنولوژی جنگلداری آغاز به کار کرد و در حال حاضر با بهره گیری از 32 نفر عضو هیأت علمی تمام وقت با مرتبه های علمی استادیاری و دانشیاری و 20 مدرس حق التدریس مدعو با 6 گروه آموزشی و بهره گیری از 25 آزمایشگاه و کارگاه پیشرفته در حال ارایه خدمات آموزشی و پژوهشی است. این دانشکده در حال حاضر با تعداد 620 نفر دانشجوی مقطع کارشناسی در 6 رشته و بیش از 270 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در 14 رشته گرایش در حال فعالیت است.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی دانشگاه کردستان در سال 1374 تاسیس شده است؛ و هم اکنون با دارا بودن 7 گروه آموزشی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

دانشکده کشاورزی

فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان از سال 1370 آغاز و پس از گذشت دو دهه، در حال حاضر نقش کلیدی را در آموزش کشاورزی در استان کردستان ایفا می کند. حضور بیش از 70 عضو هیات علمی جوان و توانمند به صورت تمام وقت در گروههای آموزشی مختلف، امکانات آزمایشگاهی، مزارع و گلخانه های تحقیقاتی طیف گسترده ای از فعالیت های آموزشی و پژوهشی را در زمینه های مختلف کشاورزی موجب شده است. در حال حاضر دانشکده کشاورزی در 8 گروه آموزشی شامل گروههای علوم دامی، زراعت و اصلاح نباتات، گیاهپزشکی، علوم باغبانی، علوم و مهندسی آب، علوم و مهندسی خاک، مهندسی بیوسیستم و اقتصاد کشاورزی در مقاطع کارشناسی (12 رشته)، کارشناسی ارشد (23 رشته) و دکتری (8 رشته) فعال و مبادرت به پذیرش دانشجو می نماید.

دانشکده زبان و ادبیات

دانشکده زبان و ادبیات از مهر ماه 1391 پس از تفکیک از دانشکده ادبیات و علوم انسانی رسما فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود را به عنوان یک دانشکده مستقل آغاز کرد. این دانشکده در مدت کوتاهی توانسته است با ایجاد رشته گرایشهای نو و استخدام اعضای هیئت علمی قدمی بزرگ در ارتقای شاخص های آموزشی و پژوهشی دانشگاه کردستان بردارد. این دانشکده در حال حاضر دارای 34 عضو هیات علمی است که از این تعداد 2 نفر استاد ، 6 نفر دانشیار و بقیه استادیار هستند. دانشکده زبان و ادبیات هم اکنون شامل چهار گروه آموزشی است که در رشته های زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی، زبان و ادبیات عربی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و زبان و ادبیات فارسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. گروه زبان و ادبیات انگلیسی شامل سه گرایش زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و زبان شناسی همگانی است که هر کدام در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این دانشکده دارای یک مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است که برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی دانشگاه کردستان را بر عهده دارد.

دانشکده هنر و معماری

دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان در سال 1391 تأسیس شده است. این دانشکده در حال حاضر دارای 4 گروه آموزشی شامل مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی، موسیقی و صنایع دستی است. دانشکده ای جوان، با سرعت رشد قابل توجه و همچنین دارای اعضای هیات علمی توامند و با انگیزه است که دارای برخی از برندهای ملی می باشد. از جمله افتخارات دانشکده انتشار منظم نشریه علمی-پژوهشی مطالعات شهری (ISC) با رتبه اول در میان مجلات با موضوع شهرسازی است. برند دیگر دانشکده قطب علمی بازآفرینی شهری است که از ابتدای سال 1398 شروع به کار نموده و فضایی در دانشکده به فعالیتهای آن اختصاص داده شده است. دانشکده در سال 1398 دارای 14 عضو هیأت علمی پیمانی یا رسمی تمام وقت و همچنین 603 نفر دانشجو می­باشد. همچنین از سال 98 مقدمات لازم برای راه اندازی رشته های باستان شناسی، کارگردانی سینما، تلویزیون و هنرهای دیجیتال فراهم شده و طبق فراخوان سال 98 برای جذب هیات علمی دراین رشته ها اقدام شده است.

دانشکده علوم پایه و فنی مهندسی بیجار

دانشکده علوم پایه و فنی مهندسی بیجار گروس در سال 1393 برای دوره کارشناسی با دو گروه علوم کامپیوتر و آمار و برای دوره ارشد با گروه فیزیک تاسیس و افتتاح شد. اولین ورودی دانشجویان علوم کامپیوتر، آمار و فیزیک با ظرفیت 45 نفر در سال 1393 مشغول به تحصیل شدند. این دانشکده دارای زیربنای بیش از 3500 مترمربع که شامل کلاس های آموزشی سالن آمفی تئاتر، سایت کامپیوتری، کتابخانه، سالن مطالعه، آزمایشگاه، نمازخانه و غذاخوری می باشد. از اهداف این دانشکده در سال های آتی می توان به احراز جایگاه علمی شایسته برخورداری از اساتید متخصص و فرهیخته و نخبه، دستیابی به دانش فناوری اثربخش متناسب با نیازهای کشور اشاره کرد.